Kartografisanje crkava, manastira i grobalja Srpske pravoslavne Crkve

Kod ucrtavanja srpskih pravoslavnih objekata na mapu treba to da se radi jednoobrazno.

Svi srpski pravoslavni objekti se označavaju sa:

religion: christian
denomination: serbian_orthodox

Naročito je važno da denomination ima vrednost serbian_orthodox. Pogrešno je da stoji bilo koja druga vrednost pa i samo orthodox.

Ako objekat ima naziv on se unosi uobičajeno:

name:sr – naziv ćirilicom
name:sr-Latn – naziv latinicom
name – naziv ćirilicom

Uvek upisujte pun naziv objekta bez skraćenica, na primer Crkva Svetog Marka a ne Crkva Sv. Marka

Pravopisne napomene:

Reč sveti se u nazivu uvek piše velikim slovom.

Imenice crkva, hram, manastir i slične se pišu velikim slovom ako su nerazdvojivi deo naziva bogomolje ili se nalaze na početku naziva.

Religiozni objekti ne dobijaju nazive po svecima već su njima posvećeni te je jedino ispravno koristiti genitiv – na primer Crkva Svetog Marka a ne Crkva Sveti Marko.

Crkva

Crkva se unosi kao tačka (point) sa svojstvom:
amenity=place_of_worship
building=church

Pored ovoga se obavezno upisuju oznake za religion i denomination, a naziv ako je poznat.

Ako je crkva veća i značajnija, mogu se dodatno ucrtati konture objekta kao oblast (area) sa istim svojstvima kao i za crkvu.

Porta crkve, manastir i drugi otvoreni prostori koji su deo crkvenog objekta ili služe za verske obrede se ucertavaju kao oblasti sa svojstvom:

landuse=religious

Pored ovog svojstva se mogu popuniti i ostala svojstva kao za crkvu.

Crkva brvnara

Oznake koje je moguće koristiti za dodatno označavanje crkava brvnara:

building:material=wood
building:structure=wood frame
building:walls=wood
building:material:wood=logs

Manastir

Manatir čine crkva i pridruženi objekti, obično utvrđeni zidom.

Manastir se može ucrtati kao tačka i kao oblast koja obuhvata prostor manastira sa svim objektima u njemu sa svojstvom amenity=monastery.

Može se popuniti i tag community:gender jednom od tri vrednosti: male – muški, female – ženski, mixed – muško-ženski.

Ako se manastir unosi kao tačka, treba je staviti negde u prostoru manastira, u sredinu ili bliže ulazu a ne na mesto crkve. Crkvu u okviru manastira treba posebno obeležiti.

Groblje

Groblje se ucrtava kao tačka ili kao oblast. Na karti s razlikuju dve vrste grobalja. Ona koja se nalaze kao samostalni objekti, se označavaju kao landuse=cemetery. Ona koja se nalaze neposredno uz crkvu, kao deo celine, označavaju se kao amenity=grave_yard.

Ostala polja se popunjavaju kao i za druge objekte.

Grob

Pojedinačan grob se može označiti sa cemetery=grave. Pored ove oznake može se dodati i name tag sa imenom pokojnika.

Istorijski značajan grob se može označiti kao historic=tomb. Ovako označen grob se može podrobnije opisati oznakom tomb=*. Moguće vrednosti za ovaj tag pogledajte na https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:historic%3Dtomb

Ostala polja se popunjavaju kao i za druge objekte.

Kod unosa podataka o grobovima nemojte upisivati lične podatke pokojnika koji nisu javno dostupni na samom grobu.

Posveta verskih objekata

Verski objekti su po pravilu posvećeni nekom svecu ili drugom verskom pojmu. Dešava se da crkve i manastiri imaju sopstveni naziv ali su poznati i po posveti pa je potrebno upisati oba naziva.

Jedna mogućnost je da se u name upiše stvarni naziv a da se u alt_name upiše naziv sa posvetom.

Na primer, Manastir Vratna se naziva i Manastir vaznesenja Gospodnjeg. U tom slučaju se upisuje name=Manastir Vratna i alt_name=Manastir vaznesenja Gospodnjeg.

Dodatno možete da upotrebite još uvek nezvaničan tag dedication. Za razliku od name tagova gde se upisuje naziv sa posvetom u genitivu u dedication treba upisati posvetu u nominativu. Na primeru Manastira Vratna upisuje se dedication=Vaznesenje Gospodnje. Ako ima potrebe da se posveta upisuje na više jezika to se može raditi na isti način kao i sa name tagom. Ako postoji odgovarajući zapos na Vikipediji onda se mogu popuniti i tagovi dedication:wikipedia i dedication:wikidata.

Kulturna dobra

Crkve i manastiri su često proglašeni nacionalnim kulturnim dobrima a neki od njih su uvršćeni i u svetsku baštinu. Takve objekte treba i tako obeležiti. Kako se to radi pogledajte u članku https://openstreetmap.rs/unos-nepokretnih-kulturnih-dobara-na-mapu-srbije/.

Potreba za globalnim ispravkama:

Mnogi srpski pravoslavni objekti u OSM mapi su nepravilno označeni sa religion=christian, denomination=orthodox ili još lošije, samo sa religion=christian.

To treba ispravljati jer je ispravno samo označavanje religion=christian, denomination=serbian_orthodox.

Česta je pojava da su crkve obeležene sa amenity=church. To nije ispravno. Treba ispravljati u amenity=place_of_worship. Oznaka amenity=church u stvari i ne postoji.

Takođe na crkvama treba ispravljati oznaku building ako nije building=church. Samo ako je izvorno objekat izgrađen za neku drugu namenu, a ne za namenu crkve, tada building može imati neku drugu vrednost, ali je to kod nas vrlo redak slučaj, bar za pravoslavne crkve.

Ima slučajeva da je manastir obeležen kao amenity=place_of_worship, building=monastery. To je pogrešno. Manastir se obeležava kao amenity=monastery a nema smisla stavljati oznaku building jer manastir nije zgrada već grupa objekata.

Svi predlozi za dopune i ispravke su dobrodošli u komentarima na forumu https://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id=60813.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena.Neophodna polja su označena *